Ako dodať domovu príjemnú atmosféru?

Keď sa povie „domov“ všetci si predstavíme miesto, kam sa radi vraciame a kde sa cítime bezpečne. Domov však predstavuje aj niečo viac. To, kde bývame vypovedá veľmi veľa o našich hodnotách a životnom štýle. Prostredie, ktoré si okolo seba vytvárame obsahuje množstvo informácii o našej individualite.
krb v obýváku
Každý jeden príbytok má svoju špecifickú, osobitú atmosféru, ktorú v interiéri podčiarkuje napr. aj usporiadanie nábytku, elektronika, obrazy na stenách, knihy, výzdoba – či už kvetinová, alebo v podobe rôznych dekoračných prvkov… Záleží na povahe a záujmoch ľudí, ktorí tu žijú. Možno máte byt v prenájme, alebo vlastníte dom s veľkým pozemkom a krásnym bazénom. Každopádne, je vždy možné tieto priestory vylepšovať a meniť do krajšej podoby podľa nálady, vkusu a Vašej osobnej vízie.

Rodinný dom
Vládne všeobecne zaužívaný, archaický názor, že vo vnútorných priestoroch našich domov „úraduje“ žena a v exteriéroch muž. Nežné pohlavie sa vonku stará nanajvýš o kvetiny a manžel tu stavia napr. záhradný altánok. Vo vnútri vzorná manželka často varí obed a vytvára rodinnú atmosféru (napr. vonnými sviečkami, aranžovaním kvetín) a zručný, šikovný chlap opraví poličku, vymení žiarovku, dokonca umyje riad, presunie ťažký nábytok a pomôže tak svojej láske pri vysávaní koberca…
Nie je to však spravidla tak! Obzvlášť dnes. Niekde je to úplne naopak a inde sa tieto role a úlohy striedajú a obmieňajú. Z toho vyplýva, že každý jeden človek aj muž aj žena a taktiež dieťa sa môže chopiť ušľachtilej úlohy – môže pozvať „ducha domu“ do príbytku, a to tak, že sa pričiní na jeho skrášlení a dodá mu špecifickú charakteristiku a unikátnu atmosféru.
rodinka na pláži

Skúste to s fotografiami

Stovky fotografií máte uložené v mobile. Tie, kde ste s blízkymi a ktoré sa Vám páčia vytlačte na fotopapier! Ak chcete, môžete ich dať aj zarámovať. Zaveste ich len tak na stenu, prípadne položte na poličku v obývačke. Nech si každý deň pripomeniete, že máte vo svojej blízkosti ľudí, ktorým na Vás záleží. Portréty, fotky z dovolenky, veselé momentky…to všetko dotvorí domácu atmosféru. Možností je nekonečne veľa. Buďte kreatívni. V exteriéroch je možné zasadiť kvetiny, ružové kry, postaviť girlandu, poprípade zriadiť rybníček a podobne. Ak bývate v byte, tak balkón alebo terasa je k záhrade vhodnou alternatívou. Postavte si v lete na balkón trebárs aj veľkú palmu a budete mať pocit exotickej dovolenky.
Domov je tam, kde je srdce. Je o ľuďoch, ktorí sa tešia zo vzájomnej blízkosti. Je o rodine. O jej sile. Nie sú to múry a strecha, ale duše a telá, ktoré ho tvoria. Buďte zdraví, šťastní a nech ste kdekoľvek, kým ste spolu, budete tam doma.