Ako môžu zabrániť riziku rozšírenia požiaru protipožiarne dvere?

Riziko vzniku požiaru hrozí neustále kvôli veľkému množstvo elektrických spotrebičov a iných horľavých predmetov, zariadení či produktov i v bežných domácnostiach. Niekedy stačí iba malá iskrička alebo iný podnet a celá miestnosť vzbĺkne v plameňoch, pričom oheň sa dokáže neuveriteľne rýchlo šíriť aj do ostatných priestorov. Požiar je veľmi nebezpečný, pretože jeho následky vedia napáchať veľmi škaredé a nenávratné škody, a to nie len na majetku, ale i na ľudskom zdraví. Z toho dôvodu je potrebné proti vzniku požiaru bojovať, hlavne obozretnosťou a dávať si pri manipulácií s nebezpečnými látkami zvýšený pozor.

hasiaci požiarnici

Niekedy stačí aj obyčajná nepozornosť či úplne bežná vec, ako zapálená sviečka bez dozoru či nesprávne uhasená cigareta. V boji proti ohňu a jeho rýchlemu šíreniu spoločne s ničivými následkami však môžu pomôcť i špeciálne dvere protipožiarne s bezpečnostnými prvkami. Takéto dvere fungujú zväčša na princípe uzamknutia ohniska v jednej miestnosti, kde mu dokážu odolávať vďaka špeciálnym ohňu vzdorným vložkám po určitý čas.

vzniknutý požiar

Protipožiarne dvere tým pádom zvládnu dočasne držať nátlak aj niekoľkých naozaj veľmi horúcich stoviek stupňov, ktoré by bežné dvere, hlavne tie dvere, pravdepodobne spálili behom chvíľky na popol. Rovnako účinne dokážu uzamknúť vrátane ohňa v miestnosti i nebezpečný dym, ktorý vie ľahko spôsobiť po nadýchaní pridusenie či iné zdravotné ťažkosti. Veľkou výhodou namontovania protipožiarneho typu dverí je hlavne ten fakt, že uzamknutím požiaru a dymu zabezpečia dostatočné množstvo času na uniknutie z budovy a zavolanie záchranných zložiek. Dvere proti požiaru je možné následne zakúpiť podľa odolnosti do určitej výšky stupňov, resp. podľa časového hľadiska, teda toho ako dlho a koľko minúť sú schopné odolávať ohňu. Takéto dvere sú skvelým bezpečnostným prvkom, ktorý sa určite oplatí i v bežnej domácnosti mať. Nikdy totiž neviete, kedy vám dokážu pomôcť zachrániť život alebo ochrániť váš majetok pred poškodením či jeho nenávratným zničením.

Podobné príspevky